تحلیل متال مارکت از تولید فولاد ایران

تحلیل متال مارکت از تولید فولاد ایران

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان ایران، قطر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی در سال ۲۰۲۰ مجموعاً ۴۰ میلیون و ۴۷۵ هزار تن فولاد خام تولید کرده‌اند که ۲٫۶۷ درصد افزایش در مقایسه با ۳۹ میلیون و ۶۸۵ هزار تن تولیدشده توسط این کشورها در سال ۲۰۱۹ است

با این وجود، در حالی که ایران ۱۳٫۴ درصد افزایش در تولید خود مشاهده کرد، سه کشور دیگر شاهد کاهش دورقمی در میزان تولید خود بودند (قطر منفی ۵۲٫۴ درصد، امارات متحده عربی منفی ۱۸٫۲ درصد، عربستان سعودی منفی ۵٫۱ درصد).

بر اساس آمار Worldsteel ایران در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۹ میلیون تن فولاد خام تولید کرد در حالی که عربستان سعودی ۷٫۷ میلیون تن، امارات ۲٫۷ میلیون تن و قطر ۱٫۲ میلیون تن فولاد خام تولید کردند.

دلیل اصلی کاهش تولید فولاد در شورای همکاری خلیج فارس کاهش تقاضا در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به دلیل همه‌گیری کرونا بود.

ایران علی‌رغم اثرات همه‌گیری کرونا در منطقه و تحریم‌های شدید که توسط کشورهای دیگر بر این کشور اعمال شده است، توانست تولید فولاد خود را افزایش دهد. در تاریخ ۱۰ ژانویه سال ۲۰۲۰، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) تحریم‌های جدیدی را علیه ۱۷ تولیدکننده فلز و شرکت معدنی ایرانی و همچنین سایر نهادهای خارجی اعمال کرد. ایالات متحده در ابتدا در ماه مه ۲۰۱۹ تحریم‌هایی را علیه بخش فلزات ایران اعمال کرده بود.

در ژوئن سال ۲۰۲۰، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده بر ۱۲۱ تانکر، کشتی کانتینردار و سایر شناورهایی که متعلق به کشتی‌های ایرانی یا خطوط حمل‌ونقل جمهوری اسلامی ایران (IRISL) بودند، تحریم‌های ثانویه اضافی تعیین کرد.

ایران در مه ۲۰۲۱ محدودیت‌های جدید صادرات محصولات فولادی بلند از این کشور را اعلام کرد و حجم قابل فروش به مشتریان خارجی را به ۲۵ درصد از تولید محدود کرد. درنتیجه، انتظار می‌رود صادرات محصولات فولادی بلند ایران در سال ۲۰۲۱ محدود شود. منابع مطلع معتقدند تقاضای داخلی زیاد است، بنابراین تولید بعید است کاهش یابد.

در سال گذشته تقویمی ایران، که در ۱۹ مارس ۲۰۲۱ پایان یافت، این کشور ۱۶٫۸ میلیون تن شمش بیلت و بلوم تولید کرد. بر اساس گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، از این رقم ۴٫۸۳ میلیون تن صادر شده است که نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

میزان تولید محصولات فولادی بلند ایران در سال مذکور ۱۰٫۲ میلیون تن بود که ۲٫۶۵ میلیون تن آن صادر شد که نسبت به سال قبل ۲۶ درصد افزایش داشت.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment