توافق اروپا و آمریکا برای حل منازعه تجارت فولاد

توافق اروپا و آمریکا برای حل منازعه تجارت فولاد

ژیکال استیل؛ به گزارش فولادبان به نقل از یورو نیوز، اتحادیه اروپا و ایالات متحده توافق کرده‌اند که برای حل اختلافات در مورد اقدامات مربوط به فولاد و آلومینیوم تا پایان سال مذاکره کنند.

پیش از نشست سران اروپا و آمریکا در بروکسل، توافقی برای تعلیق عوارض ۵ ساله یارانه‌های شرکت‌های رقیب هوافضا، بوئینگ و ایرباس، منعقد شده بود، اما توافق در مورد تعرفه صادرات این دو فلز یک گام بیش از حد رو به جلو بود.

اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از این اجلاس به خبرنگاران گفت که کارگروه تعرفه‌های فولاد ظرف چند ماه تشکیل خواهد شد.

اختلافات تجاری آمریکا و اروپا به دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده برمی‌گردد که در مارس ۲۰۱۸، تصمیم گرفت تعرفه‌های مازاد بر صادرات فولاد و آلومینیوم اتحادیه اروپا به آمریکا وضع کند. این تعرفه‌ها برای فولاد ۲۵ درصد و برای آلومینیوم ۱۰ درصد تعیین شد. طبق اعلام کمیسیون اروپا، این تعرفه‌ها حدود ۶٫۴ میلیارد یورو تجارت اروپا را شامل می‌شد.

به عنوان یک اقدام متقابل، اتحادیه اروپا عوارض مازاد را بر واردات برخی کالاها از ایالات متحده به ارزش ۲٫۸ میلیارد یورو وضع کرد. محصولات موردنظر شامل فولاد، آلومینیوم، کره بادام زمینی، ویسکی، موتور سیکلت و شلوار جین بود.

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در روز سه‌شنبه با فون درلاین و چارلز میشل رئیس شورای اروپا ملاقات داشت و ابراز تمایل خود را برای همکاری با یکدیگر در مورد مجموعه‌ای از موضوعات ابراز داشت.

در این جلسه بایدن به خبرنگاران گفت: بهترین پاسخ این است که شرایطی داشته باشیم که اقتصاد ما رشد کند و با هم رشد کنند و همچنان بر اساس ارزش‌هایی که ما را متحد کرده است رشد کنند.

یکی از این موضوعات تغییر اقلیم است و آنچه برای پیشبرد مبارزه با آن لازم است. در این باره، دو طرف توافق کردند که یک اتحاد فناوری سبز فرا آتلانتیک ایجاد کنند که همکاری در زمینه توسعه و استقرار فناوری‌های سبز و همچنین ارتقای بازارها برای مقیاس‌گذاری چنین فناوری‌هایی را تقویت کند.

آن‌ها همچنین توافق کرده‌اند که یک گروه اقدام سطح بالای آب‌وهوایی اتحادیه اروپا و آمریکا ایجاد کنند که برای تقویت اجرای توافق‌نامه آب‌وهوای پاریس طراحی شده است.

واکنش فولادسازان آمریکایی

کوین دمپسی، رئیس و مدیرعامل موسسه آهن و فولاد آمریکا (AISI)، در واکنش به بیانیه مشترک ایالات متحده و اتحادیه اروپا در مورد تجارت فولاد، بیانیه زیر را صادر کرد:

ما از تعهد مجدد دولت بایدن برای اطمینان از ماندگاری طولانی‌مدت صنعت فولاد آمریکا و رسیدگی به مشکل ظرفیت بیش از حد جهانی فولاد استقبال می‌کنیم.

رفع این چالش‌ها نیاز به اجرای اقدامات جدید و مؤثر برای از بین بردن یارانه‌های دولتی و سایر سیاست‌های تحریف بازار در بسیاری از کشورها دارد که به بحران جهانی ظرفیت بیش از حد فولاد کمک کرده‌اند.

تشخیص اینکه این تغییرات در سیاست‌های دولتی در سراسر جهان – از جمله در اتحادیه اروپا – زمان‌بر است و دستیابی به آن آسان نخواهد بود، ضروری است که ایالات متحده اقدامات تجاری قوی و موثری را برای جلوگیری از افزایش واردات فولاد از سراسر کشور حفظ کند. امری که می‌تواند به سرعت صنعت ایالات متحده و امنیت ملی ما را تضعیف کند.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment