شیر پروانه‌ای استنلس استیل

شیر پروانه‌ای استنلس استیل

ژیکال استیل؛ شیر پروانه‌ای یکی از شیرهای صنعتی است که در آن معمولا از یک دیسک دایره ای جهت کنترل جریان آب استفاده می­شود. دیسک های قرار گرفته در این شیر در دوحالت خارج مرکز و مرکزی هستند.

فردی به نام جیمز وات در اواخر قرن 18 در موتور بخار خود از این نوع شیر استفاده کرد. در طی زمان این شیرها کوچک تر و همچنین مقاوم تر شدند. در سال 1969 این شیر با اختراع فردی به نام جیمز همفیل بهبود یافت و پیشرفته تر شد.

در واقع شیر پروانه ای یک شیر دوار است که در آن یک عنصر صندلی پلیت چرخش 90 درجه برای باز کردن است . از آن در سرویس گاز استفاده می­شود، به ویژه در مواردی که به شیرهای بزرگ با محرک خودکار نیاز باشد. از شیرهای پروانه ای در صورت نیاز به بازشوی بدون مانع و کامل نمی­توان استفاده کرد. آن‌ها از نظر اندازه و وزن نسبت به شیرهای توپی برتری دارند.

دریچه های پروانه به قطرهای بسیار بزرگ (10  متر یا بیشتر) ساخته شده اند که در زیر سرهای بسیار بالا و با سرعت زیاد آب (20  متر در ثانیه یا بیشتر) کار می­کنند و از نظر کاربرد بسیار موفقیت آمیز بوده اند. بنابراین، در صورتی که از شیر پروانه ای برای اهداف کنترل جریان استفاده شود، حداکثر سرعت نزدیک شدن به شیر باید به 5  متر بر ثانیه محدود شود. دریچه های پروانه ای از نوع ویفر، به غیر از نوع لول دار، باید با سوراخ یا بدون سوراخ برای عبور پیچ و مهره هایی که فلنج های اتصال را بسته به طراحی شیر بسته است، فراهم شود. دریچه های پروانه به طور معمول باید با اسپیندل به صورت افقی نصب شوند، زیرا این امر باعث می­شود با بسته شدن شیر، بقایای لوله وارونه پاک شود. در جایی که اسپیندل وجود دارد، مواد جامد عمودی می­توانند در زیر دیسک در قسمت اسپیند قرار بگیرند و به مهر و موم آسیب برسانند.

شیر پروانه ای دارای یک سبک منحصر به فرد در ساختار نسبت به دیگر شیر ها هستند. این پروانه از یک صفحه دایره ای یا ویفر استفاده شده توسط آچار برای کنترل جریان استفاده می­کند. چرخش 90 درجه آچار ویفر را از حالت کاملاً باز به حالت کاملاً بسته منتقل می­کند. ویفر در جریان باقی مانده و در اطراف شافت متصل به آچار می­چرخد.  با بسته شدن شیر، ویفر می­چرخد ​​تا عمود بر جهت جریان شود و به عنوان سدی برای کاهش یا توقف جریان عمل می­کند. هنگامی که آچار به موقعیت اصلی برگردد، ویفر با جهت جریان خود را تراز می­کند و اجازه می­دهد کالا از طریق شیر عبور کند.

این شیر ها از متریال های مختلفی ساخته شده اند مانند: شیر پروانه ای استیل، چدنی، پلی اتن، کربن استیل، فولاد و…

شیر پروانه ای استیل

شیر پروانه ای استنلس استیل نوعی از شیر پروانه ای است که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می­گیرد. این مدل از شیرها به دلیل خاصیت ضد زنگ و ضد اسیدی که دارند، باعث شده تا طرفداران زیادی پیدا کند. همچنین شیرهای پروانه ای استیل در سایزهای 3 تا 110 سانتی متری تولید شده اند و می­توانند تا 300 psi فشار را تحمل کنند. به دلیل قیمت پایین تر نسبت به سایر شیرها و کارایی بیشتر آن ها  باعث شده تا در بیشتر مواقع از این مدل استفاده شود.

تنظیم جریان و قطع و وصل کردن آن با کمک حرکت چرخشی انجام می­شود. تنها کافی است تا با 90 درجه چرخش آن جریان را کامل ببندید یا باز کنید. شیر های پروانه ای را می­توان در هر حالتی نصب کرد و به دلیل سبک بودن آن ها نیازی به تکیه گاه نخواهند بود. به دلیل وزن و ابعاد کمی که دارند، از نظر حمل و نقل و نصب و… دردسر های کمتری را برای شما به همراه خواهند داشت.

-از استیل های سری 300 که ضد زنگ و ضد ضربه هستند، برای این نوع از شیر های پروانه ای استفاده می­کنند که رایج ترین آن ها مدل های 304 و 316 هستند.

-نام دیگر استیل 304 استیل 8-18 است. به دلیل به کار بردن 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل این نام را برای آن گذاشته اند. همچنین این مدل قابلیت آهن ربایی ندارند.

-استیل 316 که از 16 درصد کروم و 10 درصد نیکل تولید شده به استیل 10-16 نیز معروف است. از آن به عنوان ضد زنگ گرید دریایی یاد می­شود. به دلیل مقاومت بیشتر و همچنین ضد اسیدی بودن آن ها، این مدل قیمت بیشتری دارد.

/ پایان نوشتار

No Comments

Post A Comment